Terror a suliban
Terror a suliban
Szinte minden napra ut egy hír arról, hogy iskolás fiatalkorúak egymást bántalmazzák. Biztosan te is tapasztaltad már, hogy a suliban egyes gyerekek bandákba tömörülve zaklatják, megalázzák a társaikat. A jelenség nem új keletű, hiszen amióta a világ a világ, a gyerekek között mindig is voltak vezéregyéniségek, akiket vakon követnek a társaik, és olyanok is, akik valamilyen okból nem tudnak beilleszkedni a többiek közé. Ez rendben is van. A gond akkor kezdődik, amikor valakit folyamatosan érnek megalázások, bántások a suliban. Nem kell nagy dolgokra gondolni: ha a folyosón lökdösnek, ha gúnyneveket aggatnak rád, ha SMS-ekkel vagy MSN-üzenetekkel zaklatnak, ha ellened fordítják az LB-det - ez mind túlmehet az ártatlan gyerekcsíny határain.
Célkeresztben. Áldozat bárkiből lehet. Első sorban azokból, akik érzékenyebbek, önbizalom-hiányosak és természetüknél fogva zárkózottabbak. Aki nem elég cool, nincsenek menő cuccai, nem szereti a trendi zenéket, azt a többiek lenézik és kiközösítik. Aztán ott vannak az "idegesítő" gyerekek, akikkel az osztálytársaid szimpatizálnak. Ilyenek lehetnek például a stréberek, akik csak azzal törődnek, hogy a tanároknál bevágódjanak, és ez ellenszenvessé teszi őket az osztályközösség szemében. De olyanok is vannak, akik a viselkedésükkel kiprovokálják a bántalmazást.
Érzelmek viharában. Mindegy, milyen okból válik valaki üldözötté, biztos, hogy ettől kezdve számtalan kellemetlen meglepetés érheti. Ki jól, ki rosszul viseli ezeket, de egy idő után mindenkinél jelentkezhetnek a tipikus tünetek: félelem az iskolától, depresszió, rosszkedv, evési zavarok, indokolatlan sírás stb. De nem szabad elbújni! A szégyenérzet sokszor erős - de nem lehet olyan erős, hogy ne beszéljen a gondjairól érintett. Ha te is hasonló cipőben jársz, vagy van olyan ismerősöd, aki a rendszeres bántalmazás miatt rosszul érzi magát a suliban, néhány egyszerű módszerrel tudsz neki segíteni!
13 GYAKORI MÓDSZER A LELKI TERRORRA:
Ilyen és ehhez hasonló ötleteket vetnek be azok, akik lehetetlenné akarják tenni az osztálytársuk életét:
- Kiközösítik, nem állnak szóba vele.
- Amikor beszél, levegőnek nézik.
- Nem hagyják, hogy barátokat szerezzen.
- Sértegetik, csúnyán beszélnek vele.
- Kizárják a teremből, bezárják a mosdóba.
- Megvárják és megverik iskola után.
- Telefonon zaklatják.
- Kényszerítik, hogy szolgálja ki őket.
- Mindig valamilyen gúnynevem szólítják.
- Hangosan megjegyzéseket tesznek rá.
- A cuccait eldugják, a táskáját elveszik.
- Ajándékot vagy pénzt követelnek tőle.
- Megjegyzéseket tesznek a külsejére.
Mit tehetsz?
- 1. Nem te vagy a hibás! Akik megpróbálnak tönkretenni, azok azt akarják elhitetni veled, hogy mindenért te vagy a hibás. Pedig ez nem igaz! Ne hagyd magad, hiszen ezzel csak ürügyet keresnek, hogy tovább piszkálhassanak.
- 2. Beszélj! Ha nem kérsz segítséget, nem jössz ki egyhamar a szituból! Szólj annak a tanárodnak, akiben megbízol, vagy otthon a szüleidnek, vagy esetleg a barátnődnek.
- 3. Maradj jókedvű! Ez tényleg nem könnyű, de a legjobb, ha kifelé akkor is mosolyogsz, amikor legbelül zokogsz. Nem szabad, hogy gyengének lássanak.
- 4. Ne vedd figylembe! Ha e-mailben vagy SMS-ben kapsz sértő üzeneteket, egyszerűen töröld ki őket.
- 5. Ne hallgass járuk! Ha például a külsőd miatt piszkálnak, eszedbe ne jusson hallgatni a kritikus észrevételeikre. Nekik úgysem tudsz megfelelni, ezért nem kell változtatnod magadon!
- 6. Maradj erős! Ne mutasd, hogy mennyire félsz. Ha beléd kötnek, inkább menj tovább, és lehetőleg mosolyogj. Nem kell bujkálnod előlük, nem kell a fal mellett osonnod!
- 7. Blokkold őket! Nem hívnak, ha nem adod meg a számodat! Első körben tehát csak a legjobb barátaiddal oszd meg az elérhetőségeidet: bennük mrgbízhatsz. Az ismerkedős oldalakon se tedd közzé a számodat és az e-mail címedet.